Advanced Search

Advanced Search

The Railway Children ()

Produced by

The York Theatre Royal

Presented by

The Touring Consortium (RC) International and Mirvish Productions and Marquis Entertainment Inc.

Playwright: Mike Kenny
Director: Damian Cruden

Venue

The Roundhouse Theatre

Previews

May 3 - 7, 2011

Run

May 3rd, 2011 – August 14th, 2011

Synopsis

It’s the beloved Edwardian era story of three children who live by the tracks, reduced to poverty after their father is unjustly imprisoned. Join Bobbie, Peter and Phyllis and share their story of joy, sadness, laughter and love as The Railway Children brings Toronto the power of hope, the romance of steam trains and the magic of theatrical invention. (mirvish.com)


Cast

Natasha Greenblatt Roberta
Harry Judge Peter
Kate Besworth Phyllis
Emma Campbell Mother
Richard Sheridan Willis Father / Doctor / Railwayman / Train Driver
John Gilbert Old Gentleman / Policeman
Craig Warnock Mr. Perks
Laura Schutt Mrs. Perks / First Go Between Maid / Understudy Second Between Maid
Marilla Wex Mrs. Viney / Cook / Understudy Mother
Doug MacLeod Schepansky / Butler / Railwayman / Train Driver / Understudy Father & Doctor / Understudy Old Gentleman & Policeman
Aris Athanasopoulos District Superintendent / Understudy Mr. Perks / Understudy Schepansky & Butler & Railwayman & Train Driver / Understudy Jim & Policeman & Train Driver
Kelly Penner Jim / Policeman / Train Driver / Understudy Peter / Understudy District Superintendent
Sarah English Second Between Maid / Female Ensemble / Understudy Roberta / Understudy Phyllis / Understudy Mrs. Perks & First Between Maid / Understudy Mrs. Viney & Cook
Alison Deon Three Chimneys Cook / Female Ensemble / Understudy Roberta / Understudy Phyllis / Understudy Mrs. Perks & First Between Maid / Understudy Mrs. Viney & Cook
Hailey Balaz Young Company
Ella Ballentine Young Company
Megan Coulter Young Company
Dejah Dixon-Green Young Company
Shane Feldman Young Company
Jonathan Mastrogiacomo Young Company
Thomas Owen-Goldhar Young Company
Lauren Reny Young Company
Stefan Sistilli Sguazzin Young Company
Marianna Viele Young Company
Michelle Bailey Young Company
Jessica Balyk Young Company
Samuel Bottoms Young Comapny
Katherine Caspersz Young Company
Christopher Jones Young Company
Carolina Martinez Young Company
Matthew Morrison Young Company
Kathy Movassaghi Young Company
Ilan O’Driscoll Young Company
De’Andre Stanislaus Young Company
Elliot Aronshtam Young Company
Heather Brezden Young Company
Pragith Chenthuran Young Company
Christine DiRosa Young Company
Kiana Gouveia Young Company
Tabitha Mah Young Company
Ebuka Moneme Young Company
Cassie Souter Williams Young Company
Abby Strachan Young Company
Devon Youngs Young Company
Jasmina Brar Young Company
Joshua Carroll Young Company
Claire Couturier Young Company
Sarah D’Cunha Young Company
Celia Green Young Company
Shemar Hackett Young Company
Jacob Horsley Young Company
Michael Mastrogiacomo Young Company
Clara Miedzwiedzka Young Company
Danielle Shwed Young Company

Creative Team

Mike Kenny Playwright
Damian Cruden Director
Joanna Scotcher Set Designer
Joanna Scotcher Costume Designer
Richard G. Jones Lighting Designer
Christopher Madin Composer
Craig Vear Sound Designer
Ed Clarke Associate Sound Designer
Rona Waddington Resident Director
Christopher Madin Musical Director

Production

Darragh Parsons Production Stage Manager
Michael Sinclair Stage Manager
Carolyn Mykytyshyn Assistant Stage Manager
Sonia Vaillant Apprentice Stage Manager
Colin Rivers General Manager
Stephen Rebbeck Production Manager
Stephanie Gorin Casting Director
Iris Nemani Casting Director for Young Company
Eric Goldstein Company Manager
Matthew Gale Producer
Jenny King Producer
Robert Richardson Producer
Tristan Baker Producer
Oliver Royds Producer
Sue Scott Davison Producer
Julie Marquis
Sheena Breski Chaperone
Jenna Hay Chaperone
Edda Sharpe English Dialect Coach
Jeff Copstein Russian Dialect Coach

Staff

Dave Nicholson Production Electrician
John Still Production Electrician
Jason Bending Wardrobe Supervisor
Fina MacDonell Props Supervisor
Michael Guy Locomotive Engineer
Robert Dickson Brakeman / 2nd Locomotive Engineer
David Wetherald 3rd Locomotive Engineer
Christian Drennan Head Carpenter
Jeffrey Carson Deck Carpenter
Ivan Lukianiuk Deck Carpenter
Klaas Van Vilet Deck Carpenter
Kevin O’Connor Head of Lighting
Kevin O’Connor Lighting Board Operator
Christopher Robinson Assistant Lighting
Aaron Hanna Head of Sound
Aaron Hanna Sound Operator
Vivianne Cowley RF Technician
Nancy Hawkins Head of Wardrobe
Maria Ghavamian Wardrobe Assistant
Jacqueline Robertson-Cull Wig Head
Anna Samulak Production Assistant
Wilson Klodt Wong Production Assistant